O firmie
70 lat tradycji

Producent słodyczy i cukierków

Słodycze ze Śnieżki od lat wywołują radość na twarzach dzieci i cieszą podniebienia dorosłych. Jedni wolą przepyszne Michałki®, drudzy Krówki i Galaretki, a jeszcze inni z radością witają wszelkie nowości. Łączy je jedno – stoi za nimi wieloletnia historia najlepszej fabryki słodyczy w Polsce. Historia, w której znajdziesz szczyptę magii, odrobinę miłości oraz szeroki uśmiech dzieci. Zobacz, jak zakłady cukiernicze Śnieżka rozwijały się od początku swego istnienia.

Polska

fabryka czekolady

Historia firmy ZPC Śnieżka S.A. rozpoczyna się w 1946 roku. W tym momencie na terenie starej niemieckiej firmy „Hochwald Schokoladen Fabrik” zbudowana została nowa fabryka czekolady – polska firma o nazwie „Śnieżka”. To właśnie na ten rok datuje się początki marki, współcześnie znanej pod nazwą ZPC Śnieżka, dawniej Śnieżka-Invest. Marki kojarzonej z wyśmienitym smakiem, najwyższą jakością, tradycyjnymi i niepowtarzalnymi recepturami oraz magią… Dlaczego magią?

Zakłady cukiernicze

z miłosną historią w tle

Otóż… w pierwszych latach produkcyjnych w naszej magicznej Śnieżce pracowała młoda, zdolna i ambitna Janka Sajkiewicz-Miodek (krewna znanego prof. Jana Miodka). Pani Janka piastowała stanowisko technologa w tym czasie, kiedy opracowano recepturę pewnego wyjątkowego cukierka, dla którego długo szukano nazwy.

 

Legenda głosi, że w owej Jance zakochał się pewien Michał, który codziennie wystawał pod bramą zakładu, czekając na dziewczynę. To właśnie na cześć tej miłości, sztandarowy produkt Śnieżki nazwano Michałki. Ile w tej historii prawdy? Nie wiemy. Sama Pani Janina twierdziła, że to bajka i nie pamięta żadnego Michała, ale zaraz później, z lekko ukrywanym uśmiechem i rozmarzonym wzrokiem dodawała, że w bajki należy wierzyć, bo mimo swojej magii w każdej ukryte jest ziarnko prawdy…

Tak więc Witamy w Śnieżce.

Fabryce, w której zaczyna się magia…

Historia Naszego Zakładu jest długa i mimo to, że bardzo interesująca, wszystkich szczegółów zdradzać nie należy, bo gdzie podziałaby się nasza tajemniczość… dlatego przybliżymy najistotniejsze fakty z zakładowej kroniki:

point
1946

Powstaje polska Fabryka Czekolady „Śnieżka”

1946
point
1957

W firmie wprowadza się wiele modyfikacji i unowocześnień, m. in. wprowadza się nowy prażak ziarna kakaowego, młyn 5- walcowy i sortownik. Śnieżka, jako pierwsza fabryka cukiernicza w Polsce, wprowadza przekaźniżki czasowe w urządzeniach produkcyjnych. Firma stopniowo przechodzi na dostawy półfabrykatów z kooperacji, aby nieustannie poszerzać asortyment i podnosić jakość produktów.

1957
point
1967

Dokonano połączenia Fabryki Czekolady „Śnieżka” w Świebodzicach i Fabryki Pieczywa Cukierniczego „Sobótka”we Wrocławiu, w wyniku czego powstaje przedsiębiorstwo Dolnośląskie Zakłady Przemysłu Cukierniczego „Śnieżka” z siedzibą w Świebodzicach.

1967
point
1990

W wyniku uregulowań prawnych DZPC „Śnieżka” stają się jednostką samorządową prowadzącą działalność w formie zakładu budżetowego Gminy Świebodzice. Po dalszych przemianach przedsiębiorstwo zmienia nazwę na Śnieżka- Invest Sp. z o. o. a następnie ZPC Śnieżka S.A

1990
point

Zarząd

 
Urszula Drabik

Prezes Zarządu

Dyrektor ds. Restrukturyzacji i Rozwoju

 
Maciej Wójcik

Wiceprezes Zarządu

Dyrektor ds. Kanału Tradycyjnego

Bożena Cankudi

Prokurent

Dyrektor ds. Ekonomiczno-Finansowych

Magdalena Styczyńska

Prokurent

Główny Technolog

Beata Puziak

Dyrektor

ds. Sieci Handlowych

Sara Wójcik

Dyrektor ds. Marketingu

film

Zobacz naszą historię

© Copyright by ZPC Śnieżka S.A 2016